Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
sztukateria elewacyjna sztukateria wewnętrzna
Malowanie elewacji – sposób na poprawę proporcji domu
Malowanie elewacji – sposób na poprawę proporcji domu

 

 

 

 

Malowanie elewacji – sposób na poprawę proporcji domu

Jednym z przyjemniejszych ale niekoniecznie łatwych zadań przy budowie lub renowacji domu jest kolorystyczne zaprojektowanie elewacji .

Umiejętnie dobrany kolor fasady może dodać uroku nowo wybudowanemu domowi albo diametralnie odmienić charakter starszego budynku. Może także pomóc nam w korygowaniu pewnych niedociągnięć, które trudno byłoby zmienić w inny sposób. Chodzi tu przede wszystkim o takie sytuacje kiedy zależy nam na poprawie proporcji bryły architektonicznej całego budynku, a przebudowa nie wchodzi w rachubę.

 

Jak dobrać kolory elewacji budynków?

Wybierając kolorystykę elewacji musimy oczywiście wziąć pod uwagę charakter naszego domu oraz jego otoczenia , czyli np. sąsiedniej zabudowy. Ważne by nasz dom harmonijnie komponował się z kolorami elewacji budynków w najbliższym otoczeniu.

Zastanówmy się również, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć – czy nasz dom ma wyróżniać się na tle innych zabudowań, czy raczej chcielibyśmy go nieco wtopić w otoczenie ? Jeśli mamy ochotę wyeksponować fasadę na tle sąsiedztwa postarajmy się to zrobić ciekawie ale niekoniecznie krzykliwie.

 

Źródło: www.kreocen.pl

 

W tym konkretnym otoczeniu żywe kolory fasady są jak najbardziej uzasadnione, co więcej wręcz oczekiwane.

 

Pamiętajmy jednak, że dom wyróżniony kolorem powinien mieć atrakcyjną, proporcjonalną bryłę, i przyjemne dla oka wykończenie, tak aby korespondował ze swoim sąsiedztwem a nie stał się jego koszmarem…

 

 

Źródło: www.bumelant.net

 

 Powyższy dom z pewnością wyróżnia się kolorem, ale czy urodą także..?

 

Nie tylko sąsiednie zabudowania powinniśmy brać pod uwagę dobierając kolor elewacji. Okoliczna roślinność także powinna harmonizować z bryłą architektoniczną domu. Możemy tu też zastosować pewne triki – np. duży przysadzisty dom położony wśród drzew i krzewów możemy lekko ukryć dobierając elewację w naturalnych odcieniach zieleni (ale nie zapominajmy, że zimą będzie on bardziej widoczny).

 

Źródło: www.naturallivingmag.com

 

Jasne elewacje w zielonym otoczeniu

Mały zgrabny domek o ładnych proporcjach ukryty na leśnej działce będzie się za to lepiej prezentował w odcieniach bieli-wyróżni się na tle otaczającej go zieleni i będzie doskonałym tłem dla nasadzeń, które nie będą już niknąć w plątaninie innych roślin.

Jasne elewacje możemy spokojnie zastosować w domach położonych na uboczu – nie ryzykujemy wtedy, że ruch uliczny pokryje fasadę warstwą szarego pyłu już w pierwszym roku po malowaniu.

 

Źródło: www.jonka.flog.pl

 

Poniżej kilka przykładów, jak wykorzystać kolorystykę elewacji do skorygowania sylwetki domu.

Stosunkowo wysokie domy dwupiętrowe zyskują lepsze proporcje jeśli zastosujemy dwukolorową fasadę z poprzecznym podziałem. Ciemniejszy dół pomaga wyeksponować ciekawe rozwiązania architektoniczne górnych partii budynku, dodając jednocześnie lekkości całej budowli. Nie tylko kolor elewacji może mieć znaczenie- w optycznym poszerzeniu sylwetki budynku bardzo pomaga zastosowanie boniowania.

 

Źródło: www.dom.wp.pl

 

Optycznie poszerza bryłę budynku także zastosowanie poprzecznego podziału w formie rysunku ciemnych linii na elewacji. Ich kolor koresponduje z ciemniejszym dachem , który również skraca nieco sylwetkę domu. Podobny efekt można uzyskać ozdabiając elewację gzymsem. Jeśli dom jest już otynkowany możemy użyć do tego celu łatwych do przyklejenia gotowych listew styropianowych.

 

Źródło: www.dom.pl

 

Podobna sytuacja ma miejsce w tym przypadku – stosunkowo wysoki dom nie wydaje się zbyt przysadzisty dzięki poprzecznym podziałom powstałym z kontrastowych powierzchni daszków, całość zaś zyskuje wiele lekkości po pomalowaniu stolarki bielą.

 

Źródło: www.e-sciany.pl

 

Niekiedy dom wymaga optycznego wysmuklenia, wtedy pomoże wydzielenie na elewacji pionowego podziału, na przykład w postaci ciemniejszego pasa, może on być wykonany z drewnianego szalunku, możemy też pokusić się o boniowanie gotowymi listwami styropianowymi.

 

Źródło: www.ladnydom.pl

 

Kolejny problem, który możemy spróbować rozwiązać za pomocą umiejętnego rozplanowania kolorów i płaszczyzn to zbyt małe lub chaotycznie rozmieszczone okna.

Optycznie powiększy okna wydzielenie strefy innego koloru wokół nich, tak jak w tym przypadku, gdzie okna zostały dodatkowo pogrupowane i uporządkowane za pomocą białej płaszczyzny.

 

Źródło: www.ladnydom.pl

 

Podobnie uporządkowano rozmieszczenie okien w tym przypadku – odpowiednie podziały zniwelowały różnice w ich wielkości.

 

 Źródło: www.forum.muratordom.pl

 

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana kolorystyka elewacji ma ogromny wpływ na charakter domu i może nam znacząco pomóc w skorygowaniu pewnych błędów popełnionych na wcześniejszych etapach budowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl